Jak je možné, že pacientka s Downovým syndromem zůstává kognitivně stabilní? Co naznačují nová data o roli alkoholu u kryptogenní CMP u mladých mužů? A jak se mění náš pohled na kognitivní progresi u roztroušené sklerózy? Výběr aktuálních poznatků z neurologie přináší nové otázky i podněty pro klinickou praxi.
Neuropatologická kazuistika ženy s Downovým syndromem, která zůstala kognitivně stabilní
Perex: Kazuistika pacientky s Downovým syndromem (DS), u které byly k dispozici lékařské záznamy a záznamy o kognitivních testech za období 31 let a výsledky neurozobrazovacích metod a biomarkerů tekutin za posledních 10 let života. Zachovala si intaktní kognitivní funkce, přestože při pitvě vykazovala středně pokročilou neuropatologii Alzheimerovy demence. Tato případová zpráva je dalším dokladem o jedincích s DS, u nichž se do pozdního věku nerozvinula demence.
Zdroj a plné znění článku: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.14479
Nadměrná konzumace alkoholu souvisí s kryptogenní ischemickou cévní mozkovou příhodou u mladých mužů
Perex: Incidence ischemických cévních mozkových příhod v mladém věku se zvyšuje a zdá se, že tento nárůst je způsoben nárůstem podílu kryptogenních ischemických cévních mozkových příhod (cryptogenic ischaemic stroke, CIS). Tato multicentrická studie prokázala silnou souvislost mezi vysokou konzumací alkoholu/nárazovým pitím a CIS v mladém věku nezávisle na existujících rizikových faktorech cévní mozkové příhody. Analýzy podskupin potvrdily tyto souvislosti u mužů, nikoli však u žen.
Zdroj a plné znění článku: https://jnnp.bmj.com/content/96/2/114?rss=1
Jak diagnostikovat a léčit aneurysmatické subarachnoidální krvácení?
Perex: Diagnostika aneurysmatického subarachnoidálního krvácení (SAK) je nejobtížnější u pacientů v dobrém klinickém stavu s malým krvácením, zejména pokud se nemusí uvažovat o prasklém aneurysmatu nebo pokud není provedeno vyšetření výpočetní tomografií (CT). Ale i v případě, kdy je CT provedeno a nálezy jsou nenápadné, není diagnostika jednoduchá. Všechny akutní ochromující bolesti hlavy by měly být považovány za prasklé aneurysma, dokud se neprokáže opak. A jaké jsou aktuální léčebné možnosti SAK? Čtěte dále…
Zdroj a plné znění článku: https://www.mdpi.com/2035-8377/17/3/36
Kognitivní progrese nezávislá na relapsu a MR aktivitě u roztroušené sklerózy
Perex: U roztroušené sklerózy (RS) byla prokázána progrese nezávislá na aktivitě relapsu – PIRA (progression independent of relapse activity) – a na aktivitě na magnetické rezonanci (MR) – PIRMA (progression independent of relapse and magnetic resonance imaging). V nedávno provedené studii se hodnotila kognitivní PIRA, ale MR nebyla brána v úvahu. Proto bylo cílem této studie zjistit, zda se výsledky kognitivní PIRA liší, pokud je zahrnuta i MR aktivita. Výsledky ukázaly, že kognitivní poklesy se vyskytují většinou nezávisle na akutní aktivitě onemocnění (jak relapsy, tak MR aktivita), čímž byla prokázána existence kognitivní PIRMA. Tyto závěry zdůraznily význam sledování kognitivních funkcí pro včasné rozpoznání poklesu a progrese, které by jinak mohly být přehlédnuty.
Zdroj a plné znění článku: https://www.neurology.org/doi/10.1212/WN9.0000000000000005