V dnešním přehledu aktualit se dočtete o riziku rakoviny u pacientů s roztroušenou sklerózou a riziku nástupu demence po pádu u starších osob. Neméně zajímavý je také vývoj nových léčiv proti neurodegenerativním poruchám.
Riziko rakoviny u pacientů s roztroušenou sklerózou
Perex: V této studii autoři hodnotili riziko vzniku rakoviny u osob s roztroušenou sklerózou ve srovnání s běžnou populací s využitím údajů z národní administrativní databáze zdravotní péče ve Francii. Výskyt rakoviny byl u osob s roztroušenou sklerózou ve srovnání s běžnou populací mírně vyšší, ale značně se lišil v závislosti na typu rakoviny, věku a pohlaví. Rozdíly v incidenci rakoviny závisely především na věku, přičemž zvýšené riziko bylo ve skupině mladší 55 let a riziko snížené ve věkové skupině nad 65 let.
Zdroj a plné znění článku: https://www.neurology.org/doi/10.1212/WNL.0000000000209885
Riziko nástupu demence po pádu u starších osob
Perex: Jaké je riziko vzniku demence po pádu staršího člověka ve srovnání s jinými mechanismy úrazu? V této kohortové studii zahrnující téměř 2,5 milionu starších dospělých, kteří utrpěli úraz, byla následně do jednoho roku diagnostikována demence u 10,6 % pacientů, kteří utrpěli pád. Ve srovnání s jinými mechanismy úrazu byl pád spojen s 21% zvýšením rizika budoucí diagnózy demence. Vzhledem k tomuto riziku zdůrazňuje studie potřebu kognitivního screeningu u starších dospělých, kteří utrpěli pád, jehož důsledkem je návštěva pohotovosti nebo hospitalizace.
Zdroj a plné znění článku: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2824208
Neurony hipokampu jako léčebný cíl neurodegenerativních poruch
Perex: Tým vědců z japonské univerzity geneticky vytvořil proteiny s inzulinem, které jsou schopny zasáhnout neurony v hipokampu (hippocampal neuron-targeting proteins). Inovativní technika využívá přirozené tendence inzulinu hromadit se v neuronální tkáni hipokampu. Technologie cílení na neurony hipokampu tak může poskytnout velkou pomoc při vývoji proteinových léčiv proti neurodegenerativním poruchám.
Zdroj a plné znění článku: https://medicalxpress.com/news/2024-10-hippocampal-neurons-alzheimer-drugs.html
Korelace rizika CMP s neinvazivní dynamikou cerebrovaskulární perfuze pomocí přenosného laserového zařízení
Perex: Tým vědců vyvinul nový způsob měření rizika cévní mozkové příhody (CMP), který je jednoduchý, přesný, cenově výhodný a neinvazivní, podobně jako vyšetření zátěžovou echokardiografií. Toto laserové zařízení měří průtok krve mozkem a má významný potenciál pro včasnou diagnostiku a léčbu CMP u běžné populace. Pokud bude přístroj ověřen dalšími testy, mohl by změnit péči o pacienty s CMP a stát se standardní součástí lékařských vyšetření po celém světě.
Zdroj a plné znění článku: https://opg.optica.org/boe/fulltext.cfm?uri=boe-15-10-6083&id=560941