Transplantace kmenových buněk přináší naději pacientům s chronickou cévní mozkovou příhodou, zatímco u Guillainova–Barrého syndromu se zkoumá účinnost druhého cyklu léčby IVIG. Nové poznatky také naznačují, že i mírně nižší hladiny vitaminu B12 mohou ovlivnit kognitivní funkce u starších osob. A jak mozek vyvažuje riziko a přínos při rozhodování? Vědci přicházejí s novými poznatky o neuronech „optimistů“ a „pesimistů“. Přečtěte si výběr článků ze zahraničních odborných portálů.
Transplantace nervových kmenových buněk zlepšuje výsledky pacientů s chronickou ischemickou cévní mozkovou příhodou po 12 měsících
Perex: Podle studie prezentované na Mezinárodní konferenci o cévní mozkové příhodě (CMP) zlepšila transplantace nervových kmenových buněk neurologické a motorické funkce dospělých s chronickou ischemickou CMP po 12 měsících. Intraparenchymová transplantace buněk NR1 u pacientů s chronickou CMP se zdá být bezpečná a dobře tolerovaná. Výsledky naznačují zlepšení motorických funkcí počínaje prvním měsícem a jejich nárůst až ke klinicky významnému zotavení u většiny pacientů po 12 měsících od implantace. Pokud se tato terapie potvrdí ve větších randomizovaných studiích, má potenciál revolučně změnit péči o pacienty s chronickou CMP.
Zdroj a plné znění článku: www.ahajournals.org
Léčba intravenózními imunoglobuliny u Guillainova–Barrého syndromu
Perex: Jedná se o první systematický přehled, který identifikuje veškerou současnou literaturu týkající se použití druhého cyklu léčby intravenózními imunoglobuliny (IVIG) nebo terapeutické výměny plazmy (TPE) u pacientů s Guillainovým–Barrého syndromem, u nichž nedošlo ke klinickému zlepšení po prvním cyklu léčby IVIG. V současné době neexistují žádné důkazy, které by podporovaly použití druhého cyklu IVIG pro zmírnění postižení a snížení mortality u těchto pacientů, a kvalita důkazů pro TPE po léčbě IVIG je velmi nízká.
Zdroj a plné znění článku: neurologyopen.bmj.com
Nižší hladina vitaminu B12 může mít vliv na funkci mozku u starších osob
Perex: Splnění minimální potřeby vitaminu B12 nemusí být ve skutečnosti dostatečné, zejména pokud jste starší. Může vás dokonce ohrozit poruchami kognitivních funkcí. Takové jsou výsledky recentně publikované studie, která zjistila, že starší zdraví dobrovolníci s nižší koncentrací B12 (ale stále v normálním rozmezí) vykazovali známky neurologického a kognitivního deficitu. Tyto hladiny byly spojeny s větším poškozením bílé hmoty mozkové a s výsledky testů spojených s pomalejším kognitivním a vizuálním zpracováním dat ve srovnání s těmi, kteří měli vyšší hladinu B12.
Zdroj a plné znění článku: onlinelibrary.wiley.com
Neurony „optimistů“ a „pesimistů“: jak mozek při rozhodování vyvažuje rizika a přínosy
Perex: Náš mozek činí každý den tisíce velkých i malých rozhodnutí. Každé z nich, od těch nejméně důležitých (jako je výběr restaurace) až po ta nejdůležitější (jako je volba jiné kariéry nebo stěhování do nového města), může vést k lepším nebo horším výsledkům. Jak mozek odhaduje riziko a přínos, když činí tato rozhodnutí? Odpověď na tuto otázku je pro vědce stále záhadou, ale nová studie provedená výzkumníky z Harvard Medical School a Harvardovy univerzity nabízí zajímavé vodítko.
Zdroj a plné znění článku: medicalxpress.com