Nové technologie pro elektrofyziologii, vliv postcovidového syndromu na pacienty po cévní mozkové příhodě, rizika těhotenství u žen s epilepsií a nadějná léčba migrény monoklonální protilátkou zaměřenou na PACAP. Přinášíme souhrn nejnovějších vědeckých poznatků v oblasti neurologie, které mohou ovlivnit budoucí diagnostiku i terapeutické přístupy.
Zařízení na bázi mikrojehličkové elektrody překonává dlouholeté problémy při záznamu nervových vzruchů
Perex: Výzkumná skupina vyvinula inovativní technologii elektrofyziologického záznamu neuronů in vivo, která minimalizuje odumírání neuronů a umožňuje stabilní záznam po dobu více než jednoho roku. Výzkumníci se domnívají, že díky této nově vyvinuté technologii elektrod může zařízení řešit kritické problémy v elektrofyziologických studiích, jako je poškození tkáně a narušení nervového systému způsobené implantovanými elektrodami; tradiční mikroelektrodová zařízení tyto problémy zatím nedokázala překonat.
Zdroj a plné znění článku: onlinelibrary.wiley.com
Kvalita života u osob po CMP s postcovidovým syndromem
Perex: Je všeobecně známo, že u značného počtu osob, které přežily covid-19, přetrvává postcovidový syndrom. Pacienti po cévní mozkové příhodě (CMP) čelí ve srovnání s běžnou populací zvýšenému riziku postcovidového syndromu, což ve velké míře ovlivňuje kvalitu jejich života. S vyšší mírou nepříznivé kvality života u osob po CMP s postcovidovým syndromem byly v této studii spojeny nižší vzdělání, nižší příjem, nedostatečná fyzická aktivita, kouření a komorbidity.
Zdroj a plné znění článku: www.strokejournal.org
Epilepsie u matky – dopady na těhotenství, porod a novorozence
Perex: Epilepsie postihuje lidi všech věkových kategorií a má významné důsledky pro ženy ve fertilním věku. Odhaduje se, že na celém světě je v této demografické skupině 15 milionů žen s epilepsií. Účinná a bezpečná léčba epilepsie během těhotenství má zásadní význam vzhledem k potenciálním rizikům, která pro matku a plod představuje „antiseizure medication“ (ASM) a také nekontrolované záchvaty. Výsledky této studie prokázaly, že těhotné ženy s epilepsií mají výrazně vyšší riziko výskytu téměř všech zkoumaných komplikací v těhotenství a po porodu a komplikací u novorozenců, včetně úmrtí matky a nitroděložního úmrtí plodu.
Zdroj a plné znění článku: www.sciencedirect.com
Léčba migrény monoklonální protilátkou zaměřenou na PACAP
Perex: Studie u pacientů s epizodickou nebo chronickou migrénou zjistila, že jednorázová infuze 750 mg monoklonální protilátky známé jako Lu AG09222 významně snížila počet migrenózních dnů za měsíc ve srovnání s placebem během prvních čtyř týdnů léčby. Výsledky vedly hlavního zkoušejícího k domněnce, že polypeptid aktivující hypofyzární adenylátcyklázu (PACAP) nebo jeho receptory by mohly být potenciálním lékovým cílem pro budoucí léčbu migrény.
Zdroj a plné znění článku: journals.lww.com