Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z NEURO-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Z oboru Výběr aktualit v neurologii za únor 2024

Z oboru

Výběr aktualit v neurologii za únor 2024

1. 3. 2024

Výběr zajímavých článků z oboru neurologie, které byly publikovány v únoru 2024 na renomovaných zahraničních odborných webových portálech.

Serotonin moduluje zrání excitačních synapsí ve vyvíjející se prefrontální kůře

Je známo, že nerovnováha serotoninu ve vyvíjející se prefrontální kůře je spojena s dlouhodobými poruchami chování. Synaptické mechanismy, které jsou základem vývoje prefrontální kůry zprostředkovaného serotoninem, však známy nejsou. Nová studie publikovaná v časopise Nature Communications přináší přímé důkazy o tom, že užívání antidepresiv během těhotenství může ovlivnit vývoj mozku dítěte a přispět k riziku duševních poruch v pozdějším věku. Studie se zaměřila na fluoxetin, který zvyšuje hladinu serotoninu v mozku a běžně se používá k léčbě deprese a perinatální deprese. Autoři studie popisují molekulární základ excitační synaptické plasticity závislé na serotoninu na úrovni jednotlivých trnů v prefrontální kůře během časného postnatálního vývoje. Přečtěte si více…

Zdroj a více informací naleznete na www.nature.com.

Kognitivní příznaky a kvalita života po prodělané infekci covidu-19 

Výsledky studie zveřejněné v časopise JAMA Network Open naznačují, že kognitivní příznaky po prodělané infekci covidu-19 jsou běžné a zahrnují poruchy, které jsou často charakterizovány široce používaným laickým termínem „mozková mlha“. Vzhledem k jejich výrazné souvislosti s horším fungováním a kvalitou života představují tyto příznaky důležitý cíl pro hodnocení a identifikaci škálovatelných intervencí k nápravě kognitivních dysfunkcí po prodělaném covidu-19.

Zdroj a více informací naleznete na jamanetwork.com.

Další údaje ukazují, že léky na erektilní dysfunkci mohou ovlivnit riziko Alzheimerovy choroby

Podle nového výzkumu je u mužů, kterým byly předepsány léky na léčbu nově diagnostikované erektilní dysfunkce, o 18 % nižší pravděpodobnost, že se u nich během pětiletého sledování vyvine Alzheimerova choroba. Jedná se o druhou studii v posledních letech, která naznačuje souvislost mezi užíváním inhibitorů fosfodiesterázy typu 5 (PDE5I), jako je sildenafil (Viagra) nebo tadalafil (Cialis), a rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Tato zjištění jsou v rozporu se závěry třetí studie, o níž informoval server Medscape Medical News a která žádnou souvislost mezi těmito dvěma faktory neprokázala. Bude v budoucnu možné předepisovat léky PDE5I pro prevenci Alzheimerovy choroby?

Zdroj a více informací naleznete na www.medscape.com.

Guidelines NAEC pro specializovaná centra pro epilepsii

Perex: Doporučení pro centra pro epilepsii vydala NAEC (National Association of Epilepsy Centers) poprvé v roce 1990 a jejich aktualizace proběhla naposledy v roce 2010. Od této aktualizace se péče o pacienty s epilepsií a vědecké poznatky o tomto onemocnění posunuly kupředu. Kromě pokroku v medicíně došlo k vývoji i směrem k řešení celkového blahobytu pacientů nad rámec zvládání záchvatů, což zahrnuje péči o komorbidní stavy, jako je úzkost a deprese, lepší komunikaci mezi pacientem a pečovatelským týmem a řešení zdravotních rozdílů v komunitě pacientů s epilepsií. Doporučení byla vyvinuta panelem multidisciplinárních odborníků, což je poprvé, kdy NAEC překročila oblast neurologie a hledala informace od jiných lékařských specialistů a příbuzného zdravotnického personálu.

Zdroj a více informací naleznete na www.neurology.org.