Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z NEURO-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Z oboru Role neurozánětu v neurodegenerativních onemocněních: současné poznatky a budoucí terapeutické cíle

Z oboru

Role neurozánětu v neurodegenerativních onemocněních: současné poznatky a budoucí terapeutické cíle

14. 10. 2024
Role neurozánětu v neurodegenerativních onemocněních: současné poznatky a budoucí terapeutické cíle

Neurozánět představuje velmi složitou reakci centrálního nervového systému (CNS) na různé podněty, jako jsou trauma, infekce a neurodegenerativní onemocnění.

Jde o buněčnou imunitní odpověď, při které dochází k aktivaci gliových buněk, uvolňování zánětlivých mediátorů a syntéze reaktivních forem kyslíku a dusíku. Ačkoli neurozánět chrání mozek před patogeny, nepatřičný nebo dlouhotrvající zánět může vést k patologickým stavům, jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza a další neurodegenerativní onemocnění, která se vyznačují různými dráhami neurodegenerace v různých částech CNS.

Tento přehled odhaluje hlavní neurozánětlivé signální dráhy spojené s neurodegenerací. Zkoumá rovněž nadějné terapeutické možnosti, jako je terapie kmenovými buňkami, genetické intervence a nanotechnologie, zaměřující se na regulaci neurozánětu s cílem zabránit vzniku těchto onemocnění nebo zpomalit jejich průběh. Komplexní pochopení vztahu mezi neurozánětem a těmito nemocemi je klíčové pro vývoj budoucích léčebných strategií, které mohou zmírnit jejich dopad.

Pokud vás zajímá více podrobností o roli neurozánětu v neurodegenerativních onemocněních, jako jsou Alzheimerova či Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza, včetně popisu hlavních signálních drah a nejnovějších terapeutických možností, přečtěte si komplexní článek, který přináší přehled nadějných přístupů v léčbě těchto onemocnění. Článek také diskutuje inovativní možnosti, jako jsou kmenové buňky, genetické intervence a nanotechnologie. Více informací naleznete v celém článku ZDE.

Zdroj: Frontiers