Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z NEURO-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Z oboru Výběr aktualit z neurologie

Z oboru

Výběr aktualit z neurologie

8. 8. 2024

Výběr aktualit přináší nové poznatky v oboru neurologie: nositelné zařízení pro neuromodulaci prokazuje účinnost u migrény, studie odhaluje vliv neoptimální teploty na cévní mozkové příhody, kofein může zlepšit dopaminergní a motorické funkce u Parkinsonovy choroby a jaké výzvy přináší neurochirurgické intervence v těhotenství.

Nositelné zařízení k dálkové elektrické neuromodulaci zlepšuje výsledky u migrény

Podle posterové prezentace z výročního vědeckého zasedání Americké společnosti pro bolesti hlavy (American Headache Society) prokazuje nositelné zařízení k dálkové elektrické neuromodulaci u osob s migrénou konzistentní účinnost a klinicky významný přínos.

Zdroj a více informací najdete na: www.healio.com

 

Zátěž cévní mozkovou příhodou v důsledku neoptimální teploty ve 204 zemích a teritoriích

Jedná se o první studii, která hodnotí globální zátěž cévní mozkovou příhodou způsobenou neoptimální teplotou klimatu. Mechanismus souvislosti mezi neoptimální teplotou a zvýšeným rizikem cévní mozkové příhody může být následující: nízká teplota stimuluje sympatický nervový systém, což vede k vysokému tlaku; vystavení chladu souvisí také s termogenezí a zánětem. Vysoká teplota vede k dehydrataci, zvýšené viskozitě krve a dyslipidémii.

Zdroj a více informací najdete na: www.neurology.org

 

Kofein ve stravě a dopaminergní funkce mozku u Parkinsonovy choroby

Cílem studie bylo ověřit hypotézu, že kofein zlepšuje u pacientů s Parkinsonovou chorobou dopaminergní funkce a dlouhodobě i funkce motorické. Přečtěte si, jaké výsledky tato studie přinesla a jaký mají význam pro klinickou praxi a budoucí výzkum.

Zdroj a více informací najdete na: onlinelibrary.wiley.com

 

Neurochirurgické intervence v těhotenství

Neurochirurgická onemocnění nebo poruchy v graviditě jsou raritní. Nejčastěji se setkáváme s cévní patologií, intrakraniálním nádorem, kraniocerebrálním poraněním či vyhřezlou ploténkou. Rozpoznání klinických příznaků, diagnostika i následná terapie jsou vzhledem k těhotenství obtížné. V přehledném referátu jsou uvedeny nejčastěji se vyskytující neurochirurgické patologie a jejich management.

Zdroj a více informací najdete na: www.csnn.eu