Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z NEURO-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Z oboru Výběr aktuálních článků ze zahraničních odborných portálů

Z oboru

Výběr aktuálních článků ze zahraničních odborných portálů

30. 5. 2024

Sledujte výzkum a pokroky v neurologii: Metoda MEDY umožňuje efektivní kryokonzervaci mozkové tkáně. Výzkum ukazuje, že vystavení mateřské řeči v prenatálním období formuje vnímání řeči a jazykové preference novorozenců. V USA byla vydána nová doporučení pro léčbu epilepsie u žen plánujících těhotenství. Tým z Kalifornie obnovil u pacienta řeč pomocí mozkového implantátu a umělé inteligence.

Efektivní kryokonzervace lidské mozkové tkáně a nervových organoidů

Pro studium a modelování lidských neurologických onemocnění jsou životně důležité modely lidské mozkové tkáně a organoidy, ale vysoká cena dlouhodobě kultivovaných organoidů brání jejich širokému využití. Článek popisuje metodu využívající methylcelulózu, ethylenglykol, DMSO a Y27632 (nazývaný MEDY) pro kryokonzervaci kortikálních organoidů bez narušení neurální cytoarchitektury nebo funkční aktivity. MEDY lze aplikovat na více organoidů specifických pro oblast mozku. Kromě toho MEDY umožňuje kryokonzervaci vzorků lidské mozkové tkáně, přičemž patologické vlastnosti zůstávají zachovány i po rozmrazení. MEDY umožní rozsáhlé a spolehlivé skladování různých nervových organoidů a živé mozkové tkáně a usnadní široký výzkum, lékařské aplikace a screening léků.

Zdroj a více informací najdete na: www.cell.com

Novorozenci, jejichž matka během těhotenství mluvila různými jazyky

Vystavení mateřské řeči v prenatálním období formuje vnímání řeči a jazykové preference, což novorozencům umožňuje rozpoznávat příběhy, které často slyšeli v děloze, a projevovat zvýšenou preferenci hlasu matky a rodného jazyka. Vzhledem k vysoké prevalenci bilingvismu na celém světě však zůstává otevřenou otázkou, zda jednojazyčná nebo dvojjazyčná mateřská řeč během těhotenství ovlivňuje odlišně nervové mechanismy plodu, které jsou základem kódování řečových zvuků.

Zdroj a více informací najdete na: www.frontiersin.org

Nová doporučení pro léčbu pacientek s epilepsií, které mohou otěhotnět

Za spolupráce Americké neurologické akademie (AAN), Americké společnosti pro epilepsii (AES) a Společnosti pro mateřskou a fetální medicínu (SMFM) byla vydána nová doporučení jako vodítko pro neurology a další lékaře při stanovení nejvhodnější léčby epilepsie u pacientek, které chtějí nebo mohou otěhotnět. Plné znění dokumentu najdete zde:

Zdroj a více informací najdete na: www.neurology.org

Mozkový implantát ve spojení s aplikací umělé inteligence umožňuje téměř němému muži mluvit dvěma jazyky

Tým neurochirurgů a specialistů na umělou inteligenci z Kalifornské univerzity v San Francisku dosáhl určitého úspěchu při obnově řeči u pacienta, který ji ztratil po mrtvici. Ve své studii, publikované v časopise Nature Biomedical Engineering, skupina implantovala do lebky muže přezdívaného „Pancho“ rozhraní mozek-počítač a na jím poskytovaná data použila techniky umělé inteligence, aby pacientovi pomohla znovu mluvit, a to ve dvou jazycích.

Zdroj a více informací najdete na: www.nature.com