Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z NEURO-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Přehled případů Migréna Aury bez migrény

Migréna

Aury bez migrény

Dotaz

12. 6. 2024

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Řeším nyní 36 letou ženu, bez interních komorbidit, která ma anamnézu migrén s aurou (popisuje obrazce v zorném poli), migrény byly ale málo časté, intervaly mezi jednotlivými atakami měsíce až roky, v minulosti zkoušen triptan, ten netolerovala. Pak se ale potíže akcentovaly v 2. graviditě (1. bez obtíží). Problémy už v 7. týdnu, pouze s rozvojem aury, bez bolestí hlavy, řešeno infuzí s magnesiem, vždy s efektem. Nyní je paní po porodu, aury s výpadkem v zorném poli v podstatě každý den, ne vždy se však rozvine bolest hlavy. Zraková aura ji omezuje v denním fungování. Magnesium již bez efektu. (MRI bez patologie), kojící. Navíc v tomto období stresová zátěž (předčasný porod, výskyt černého kašle v rodině). Je možné ovlivnit auru, event. co můžu pacientce nabídnout, aby se neomezilo kojení. Děkuju za každou odpověď.

Reakce: 3

Dobré odpoledne,

v případě kojící matky a migrény s aurou je situace velmi obtížná a asi není žádná účinná léčba, kterou by mohla kojící matka užívat, jen magnézium. Pokud je ve stresové situaci, bylo by nejlépe pokusit se psychologickou intervencí redukovat stres a maminku zklidnit nemedikamentozně.
Ve Vašem případě bych doporučila probrat její situaci a aktuální problémy s pacientkou, aby posoudila, zda má takové obtíže, aby přestala kojit- pak mám v této situaci velmi dobrou zkušenost s terapií cinarizinem ( Stugeron 25mg 0-0-2). Pokud nebude chtít ( moci) kojení přerušit, tak jí uklidnit, že je možné, že i bez medikamentózní intervence se může situace, vyvolaná homronálními změnami a stresem zklidnit- vše je však individuální ( nevím, jak dlouho je po porodu, jak už dlouho kojí...)

JM

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den. paní primářko,

porodila 4. 6. a kojení teprve zahajuje a chtěla by v něm určitě pokračovat. Já to s ní tedy zkusím probrat a uvidíme.

Děkuji

Tak je ještě šance na to, že zklidněním hormonů se zklidní i projevy aury. Po odeznění aury pro bolest při atace může užít triptan, ale pak nesmí 8-12 hodin kojit.

s pozdravem
JM

Dobrý den, ano souhlasím, situace v tomto případě bývá ovlivněna 3 faktory: hormonální změny, stres a spánková deprivace.
Kojení trvá krátce, samozřejmě je vhodné v něm nadále pokračovat, v literatuře je popisován jeho možný pozitivní vliv na migrénu.
Samozřejmá je pokud možno redukce stresu a úprava spánku (odstříkání na noc, směny s partnerem, apod...).
Z hlediska terapie bolesti při kojení: bezpečné jsou v první řadě paracetamol, dále ibuprofen, diklofenak, naproxen , spec. pro migrénu: triptany (omezení podle některých autorů 8 hodin, podle výrobce 12 hodin), v eventální profylaxi jsou nejbezpečnější betablokátory (propranolol), na druhém místě amitriptylin, ve třetí linii eventuálně lamotrigin (zkušenosti z epileptologie).
S farmakologickým ovlivněním aury bez migrény při kojení kromě uvedených nefarmakologických opatření (plus např. studené obklady a u nás velmi málo užívaná lokální neintervenční neurostimulace) a magnézia jsou zkušenost omezené, z eventuální léčby by přicházel v úvahu uvedený lamotrigin.
Jasná je absolutní kontraindikace aspirinu (riziko Reye syndromu u dítěte).
S pozdravem,
TN

Další případy

Dobrý den,mám pacientku s níže uvedenými a velmi obtěžujícími potížemi, které zatím nebyly nijak řešeny. Budete prosím tak laskavi a poradíte mi další postup? U pacientky se v roce 2019 objevilo blikání ze strany obou očí asi 2 až 3x do týdne. Neurol...

3 29. 11. 2024 Číst více

Dobrý deň, chcela by som opýtať sa, či má niekto skúseností s biologickou liečbou Vyepti u pacientky s intermitentnou porfyriou, hypothyreózou. Mam 44-ročnú pacientku s migrenou, u ktorej zlyhala profylaktická liečba (Metoprolol, Topiramat, Amitripth...

2 29. 10. 2024 Číst více

Jakou máte zkušenost s možnostmi dárcovství krve u pacientů s migrénou na biologické léčbě? Na našem HTO je odmítají.