Bolest hlavy
Dostupnost specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy
Dotaz
16. 7. 2024Reakce: 2
Dobrý den,
odpověď kolegyně je vyčerpávající.
Lze shrnout, že poslat pacienta do centra může neurolog i praktický lékař.
Měla by být přesně zdokumentována předchozí profylaktická léčba migrény jek uvedeno (proto převážně doporučují neurologové, kteří tuto léčbu vedou).
Nezbytný je kalendář bolestí hlavy nejméně za poslední 3 měsíce.
Přednost při přijetí do centra by měli dostávat pacienti s vyšší frekvencí bolestí hlavy (vysoce frekventní epizodická migréna - nad 8 dní s bolestí hlavy za měsíc a chronická - nad 15 dní).
Aktualizovaný seznam Center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy je uveden např. na stránkách: www.czech-headache.cz
S pozdravem,

Další případy
Pacientka nar. 1964 s bolestmi hlavy od r. 2020 s maximem za levým uchem, postupně vyzařování do oblasti tváře, oka, TPM skloubení až do celé levé poloviny hlavy, spíše narůstající intenzita s kolísáním a přechodnými suicidálními verbalizacemi. Od r....
Před 20ti měsíci si nyní 63letá pacientka začala stěžovat na bolesti krční páteře vystřelující do hlavy, různých intenzit, bolesti hlavy zpočátku občasné, nyní bolest trvá stále, 24 h denně. Farmakoterapie včetně tapentadolu a i léků ze skupiny antid...
Ráda bych se zeptala, co poradit pacientovi pro léčbu ataky migrény, když sumatriptan sice pomůže, ale má nedobře tolerované vedlejší účinky - malátnost, únavu a bolesti svalů.
Dobré ráno,
pacienta může do specializovaného centra odeslat jak ambulantní neurolog, tak i praktický lékař.
Center je v současné době dostatečný počet a pokrývají celé území ČR, ale mají různou kapacitu a personální obsazení, takže se objednací doby mohou lišit.
Odesílaný pacient by měl mít s sebou výpis z dokumentace, týkající se dosavadní terapie migrény, zvláště preventivní ( profylaktické) léčby, kde je uveden název preparátu, dávkování a doba, po kterou byl lék užíván ( např. Amitriptylin 25mg 0-0-1 od 2023/08 do 2024/02) a důvod ukončení terapie ( nedostatečný efekt, nežádoucí účinky, rozhodnutí pacienta...). Také je velmi vhodné, aby si pacient vedl diář s evidencí dnů s bolestí hlavy a užitou medikací.
Lékař centra pak může lépe posoudit stav a navrhnout další postup. Při odeslání pacienta je také vhodné napsat, zda odesílající lékař žádá radu, jak dále postupovat, nebo zda žádá převzetí do centra.
Pro podání biologické léčby jsou jasně stanovena úhradová kritéria ZP - pacient musí mít alespoň dva léčebné pokusy standardní perorální medikací, která ani po 3 měsících podávání nepřinesla dostatečný efekt, musí mít diagnózu migréna bez aury nebo migréna s aurou a frekvenci atak více jak 4 MMD (4 dny s atakou v měsíci).
Doplnění citace úhradové vyhlášky: v ČR je biologická léčba migrény hrazena pro pacienty s diagnózou epizodická nebo chronická migréna, s frekvencí minimálně 4 dnů s migrénou za měsíc po splnění předchozí profylaktické terapie. U pacientů musí nejprve selhat alespoň 2 klasická profylaktika z různých skupin, přičemž alespoň jedno z nich musí být antiepileptikum (výčet schválené terapie: topiramát, valproát, metoprolol, bisoprolol, propranolol, flunarizin, cinarizin, amitriptylin, venlafaxin). Selhání terapie se hodnotí jako neúčinnost minimálně po 3 měsících užívání v dostatečné dávce. Po nasazení biologické terapie musí dojít po prvních 3 měsících užívání k redukci počtu atak o 50 a více %, jinak není léčba dále hrazena.