Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z NEURO-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Přehled případů Jiné Nespecifické gliózy na MR mozku

Jiné

Nespecifické gliózy na MR mozku

Dotaz

5. 2. 2025

Vážení kolegové,

prosila bych Vás o vyjádření Vašeho názoru ohledně hromadících se pacientů s nálezem nespecifických glióz v.s. vaskulární etiologie, zjištěných při MRI mozku (z indikace vertiga, cefaley a pod.), které nám neurologové automaticky odesílají na hematologii na vyšetření trombofilních stavů. Ve velké většině jsou nálezy negativní, popřípadě je přítomná pouze lehká hyperhomocysteinémie nebo vyšší FVIII. Čas od času zachytíme i náhodného HeZ Leidena nebo HeZ mutaci FII bez anamnézy TEN. Zajímá mě Váš názor na tuto problematiku a jak a jestli vůbec to řešíte.

Mockrát děkuji.

Reakce: 4

Vážení kolegové,

dotaz je velmi komplexní. Obecně lze doporučit, že nález nespecifických hyperintenzit na MR mozku je vhodné hodnotit v kontextu věku, dalších komorbidit, rodinné anamnézy a dynamiky procesu. Podrobnější vyšetření nálezu bych zvažoval v následujících případech:

1. Pokud je množství glióz větší, než by se očekávalo vzhledem k věku a komorbiditám (k tomu by se měl vyjádřit radiolog).
2. Je přítomna dynamika nálezu v čase (nárůst objemu a/nebo počtu ložisek).
3. Je přítomnost atypických známek pro small vessel disease (SVD), například: Dominující postižení kmene, periventrikulární ložiska, juxtakortikální ložiska, míšní ložiska, výrazně asymetrický nález atd....
4. Pozitivní rodinná anamnéza neurologického onemocnění spojeného s ložiskovým nálezem na mozku, cévní mozkové příhody nebo demence v nízkém věku, genetického onemocnění postihující CNS atd.

V těchto případech je vhodné podrobnější vyšetření k vyloučení nediagnostikovaného srdečního onemocnění, stenózy karotid, dosud asymptomatické neurologického onemocnění atd.

Je nutné konzultovat nález se zkušeným radiologem, zda tyto „nespecifické“ gliózy nevykazují "specifické" znaky, které by mohly indikovat například antifosfolipidový syndrom, SLE a jiné systémové autoimunitní onemocnění, vaskulitidu, CADASIL, Fabryho nemoc, RS, leukodystrofie a celou řadu dalších diagnóz, které mohou imitovat small vessel disease (SVD).

Při podezření na jinou diagnózu než SVD je často nutné další vyšetření (například doplnění sekvencí jako SWI, MR míchy, vyšetření likvoru atd.) a sledování v čase (kontrolní MR na stejném přístroji za 6–12 měsíců atd.).

Po vyloučení trombofilie a suspekci na věku ne-korespondující SVD by se těmto pacientům měl věnovat neurolog.

Navazuji na komentář doc. Uhera, který je velmi pěkně precizován a se kterým se plně ztotožňuji.
Snad stojí za zmínku, že MR nám poskytuje pouze morfologický obraz, přičemž o povaze nálezu můžeme spíše jen spekulovat. Je tedy na místě racionální rozvyšetření dle již zmíněných aspektů.
O povaze procesu se dozvíme více z mozkomíšního moku, případně v indikovaných případech biopsie.
A k Vašemu dotazu bych zmínil, že indikace k hematologickému vyšetření by měl stanovovat zkušený atestovaný neurolog a mělo by se tak jednat o jednotky případů, kdy by toto vyšetření mělo být indikováno, tedy nikoliv plošně.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji mockrát za hluboký vhled do problematiky i za rychlé reakce.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

S názorem doc. Uhera plně souhlasím. Pracuji v centru pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a výše popsané nálezy nespecifických glióz jsou velmi časté, jak u migreniků, tak i u ostatní populace. Vysvětluji pacientům, že pokud se nález nemění a kromě migrény není jiný klinický problém, není třeba mít obavy.

S pozdravem
JM

Souhlasím s výše uvedeným. Vídáme tyto nálezy velmi často a indikace k hematologickému vyšetření by měly být spíše výjimkou než pravidlem. Považuji za velmi důležité aby neurolog snímky MRI sám prohlédl a nespoléhal pouze na popis radiologa. Z dotazu není zřejmé zda neurologové indikující hematologické vyšetření snímky sami vidí nebo nikoliv. Popis a realita se často liší. Bylo by dobře rovněž poskytnout zpětnou vazbu indikujícímu lékaři o počtu pozitivních hematologických nálezů a společně se zamyslet nad indikacemi v rámci semináře oddělení.

Další případy

Ráda bych se touto cestou informovala, jestli jsou nějaké novinky v léčbě Huntingtonovy nemoci (možnost studie či snad genové terapie) v ČR nebo ve světě. Pacient 29 let (příbuzný kolegyně lékařky) s mutací v HTT genu , stejnou chorobu měl i otec a p...

Dívka vyšetřená pro progredující zkrat Achillovy šlachy s deformitou pes cavus pouze na PDK, EMG odpovídá lehké axonální motorické a senzitivní polyneuropatii. MRI mozku a míchy bez patol. nálezu, ostatní neurologický nález je normální. Nyní čeká na...

Dobrý den, mám na starosti 63letého pacienta, u kterého pozoruji mozečkový syndrom s kvadruataxií končetin a titubacemi s tendencí k pádům, subjektivně pozoruje závratě zejména ve výškách. V anamnéze má pouze běžné civilizační nemoci (hypertenze, dia...