Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z NEURO-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Přehled případů Migréna Triptany po infarktu myokardu

Migréna

Triptany po infarktu myokardu

Dotaz

18. 12. 2023

Dobrý den. Mám 46-letou pacientku s diagnózou epizodické migrény, již řadu let, zpočátku i se zrakovou aurou, nyní již bez aury. Frekvence migrén je 4x do měsíce, vždy trvají jeden den. Pacientka užívá Sumatriptan 50mg s velmi dobrým efektem, bez něj jsou bolesti neúnosné a žádné jiné analgetikum jí nezabírá. Spotřeba triptanu je 4-5 tablet za měsíc, jiná analgetika nebere. V tomto roce ale prodělala infarkt myokardu - STEMI spodní stěny, řešený PCI, byla nasazena duální antiagregace a statin. Přestala kouřit, vysadila se antikoncepce. Teď mi jde o to, jak se postavit k dalšímu užívání triptanů, zda jsou skutečně významným rizikem a pacientce je striktně vysadit, ale pak už nebude mít nic, co by jí zabralo. Případně zda je možno v této situaci vyzkoušet i gepanty, i když nejsou hrazeny pojišťovnou. Pacientce jsem nasadil i profylaktickou léčbu topiramátem, ale na hodnocení efektu je zatím brzy. Děkuji.

Reakce: 3

Dotaz se týká problému, se kterým se v praxi setkáváme. Z SPC u sumatriptanu uvádím: U citlivých nemocných může způsobit koronární angiospazmus, u nemocných s ischemickou chorobou srdeční anginózní bolest. U vnímavých jedinců může vést k nepravidelnostem srdečního rytmu, tranzitorní ischemické atace nebo infarktu myokardu. Sumatriptan by neměl být podáván pacientům s rizikovými faktory ICHS, včetně diabetiků, silných kuřáků a pacientů na nikotinové substituční terapii, bez předchozího kardiologického vyšetření. Zvláštní opatrnosti je třeba u žen v menopauze a u mužů nad 40 let s uvedenými rizikovými faktory. Opatrnost je dále nutná u pacientů s anamnézou křečí nebo se zvýšenou pohotovostí ke křečím, u pacientů s poruchami funkce jater nebo ledvin, u pacientů s kontrolovanou hypertenzí.

Uvádíte, že pacientka leta brala sumatriptan s efektem, neměla vedlejší účinky, ale po letech prodělala infarkt myokardu- STEMI spodní stěny, řešený PCI, byla nasazena duální antiagregace a statin.

Zde není jednoznačně správná odpověď- lze vyžádat vyjádření kardiologa k posouzení rizika jednorázového užití sumatriptanu a podle toho se pak rozhodnout. Mám pacienty, kteří po půl roce od prodělaného IM se chtěli k užití sumatriptanu vrátit ( alternativu jsme neměli) a problém nenastal. Záleží určitě také na názoru pacienta, kdy postavíme proti sobě možné riziko a očekávaný efekt.

Také lze však v lékařské zprávě konstatovat, že riziko užití sumatriptanu je reálné a požádat ZP o úhradu akutní léčby gepantem podle par. 16, což by bylo nejméně rizikové. Já bych asi doporučila pacientovi zaplatit si gepant, vyzkoušet jej a pak, pokud bude efekt uspokojivý, toto do žádosti o úhradu uvést.
Podle mého názoru lze v příštím roce očekávat vyjádření SUKLu k úhradě gepantů u pacientů, kde je triptan rizikový nebo kontraindikován.

JM

Ve velké studii bylo prokázáno, že riziko IM při léčbě triptany nižší v populaci pacientů, kteří je užívají (0.67/1000) oproti těm, kteří je neužívají (1.44/1000). Pakliže však pacient prodělá IM (jistě se jedná zejména o jiné vlivy, zejména kouření) je ale sumatriptan podle SPC kontraindikován. Lege artis tak tuto terapii nelze pacientu doporučit. Řešením je najít analgetikum, které pac. neužíval (je-li ještě takové, omezením je také rizikové podání COX-2 inhibitoru) nebo vyzkoušet rimegepant. Terapie je finančně náročná (pac. ale ušetří za cigarety), doufáme v částečnou úhradu v akutním užití (selhání, intolerance, kontraindikace triptanů). Při efektu lze zažádat o úhradu ZP přes paragraf 16, argumenty jsou uvedeny výše. Profylaktická terapie topiramátem je na místě (byl popisován i příznivý vliv u pacientů odvykajících od nikotinu).

Dobrý den, dovoluji si ještě doplnit reakci na uvedený dotaz. Konzultoval jsem jej na odborné akci s předními odborníky v oboru bolestí hlavy (prof. Ashina, prof. Tassorelli, prof. Terwindt): všichni u pacientů po IM ve stabilizovaném stavu pokračují v akutní léčbě triptany. Takže s výslovným souhlasem pacienta, nebude-li zabírat jiná akutní terapie, lze tuto léčbu připustit.

Další případy

V ordinaci jako praktická lékařka pečuji o pacienta s migrénou, kterému již několik let opakovaně předepisuji triptany. Pacient byl v minulosti komplexně vyšetřen neurologem, sekundární etiologie bolestí hlavy byla vyloučena. Léčba triptany doposud p...

Pracuji jako ambulantní neurolog a mám pacienty s migrénou. Stane se, že profylaktická léčba nepomůže. Je v takovém případě vhodnější změnit preparát, nebo přidat k léčbě další medikaci? 

Ráda bych se zeptala, co poradit pacientovi pro léčbu ataky migrény, když sumatriptan sice pomůže, ale má nedobře tolerované vedlejší účinky - malátnost, únavu a bolesti svalů.