Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z NEURO-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Přehled případů Migréna Nárůst atak migrény a spotřeby medikace

Migréna

Nárůst atak migrény a spotřeby medikace

Dotaz

21. 3. 2024

V ordinaci jako praktická lékařka pečuji o pacienta s migrénou, kterému již několik let opakovaně předepisuji triptany. Pacient byl v minulosti komplexně vyšetřen neurologem, sekundární etiologie bolestí hlavy byla vyloučena. Léčba triptany doposud pacientovi vyhovovala, ale v poslední době sleduji nárůst atak migrény a spotřeby medikace. Doposud byla frekvence užívání triptanů cca 2-4 tablety/ za měsíc, nyní se pohybuje kolem 8-10 tablet/ za měsíc. Obávám se možnosti lékově navozené bolesti hlavy. Chtěla bych se zeptat, jak v tomto případě postupovat a zda ev. mohu pacienta odeslat přímo jako praktický lékař do Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy? Děkuji.

Reakce: 3

Dobré ráno,
děkuji za dotaz. Obáváte se nejspíše správně, pokud pacient užije triptany častěji než 10 dnů v měsíci po dobu 3 měsíců a déle, je možné stanovit diagnózu triptanové MOH ( lékově navozené bolesti hlavy).
Praktický lékař má samozřejmě možnost odeslat takového pacienta do centra, u nás ve FTN je objednací doba pro nového pacienta cca 2 měsíce. Zatím je vhodné pacienta poučit o tomto riziku a doporučit mu neužívat akutní medikaci častěji než 8 dnů v měsíci.

s pozdravem
Jolana Marková

Dobrý den,
plně se ztotožňuji s názorem paní prim. Markové, ale ještě bych se zeptala proč není pacient veden u neurologa, který by mu předepsal profylaktickou nespecifickou terapii (antiepi, antidepresiva apod.), při této frekvenci migrén je určitě preventivní léčba indikována.
P.S V našem Centru ve FNKV již bohužel objednáváme až na červenec t.r.
S pozdravem Eva Medová

MUDr. Eva Medová
MUDr. Eva Medová 24. 3. 2024 10:23

Dobrý den, užívání 8 -10 triptanů za měsíc je jak uvedeno hraniční s možností vzniku bolesti hlavy z nadužívání akutní terapie. Na místě je edukace pacienta o tomto riziku. Uvedené množství triptanů svědčí pro odpovídající frekvenci migrén. Tato frekvence je již jednoznačně indikovaná k perorální profylaktické léčbě, která je dostupná u všech ambulantních neurologů. V současnosti až v případě rezistence na 2 a více skupin perorální profylaxe je indikována biologická léčba vázaná na Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Do centra může být pacient odeslán kteroukoli odborností, preferovány jsou pak složitější případy všech bolestí hlavy, zejména pak uvedená rezistentní migréna. Seznam center je k dispozici: czech-headache.cz/centra-pro-lecbu-bolesti-hlavy/.

Další případy

Dobrý den. Mám 46-letou pacientku s diagnózou epizodické migrény, již řadu let, zpočátku i se zrakovou aurou, nyní již bez aury. Frekvence migrén je 4x do měsíce, vždy trvají jeden den. Pacientka užívá Sumatriptan 50mg s velmi dobrým efektem, bez něj...

3 18. 12. 2023 Číst více

Pracuji jako ambulantní neurolog a mám pacienty s migrénou. Stane se, že profylaktická léčba nepomůže. Je v takovém případě vhodnější změnit preparát, nebo přidat k léčbě další medikaci? 

Ráda bych se zeptala, co poradit pacientovi pro léčbu ataky migrény, když sumatriptan sice pomůže, ale má nedobře tolerované vedlejší účinky - malátnost, únavu a bolesti svalů.